List do Rodziców

LISTY DO RODZICÓW. LISTOPAD

Drodzy Rodzice !
„W zdrowym ciele zdrowy duch”– to temat przewodni naszych zabaw przedszkolnych w ostatnim miesiącu. Ponieważ pamiętamy, że sprawność fizyczna jest równie ważna jak sprawność umysłu, podejmowaliśmy aktywności służące utrzymaniu dobrej formy – szczególnie ważnej jesienią – jak i rozwijaniu zainteresowań filmowych, teatralnych, przyrodniczych i literackich. Już wiemy, jak się nie nudzić w listopadowe wieczory!
W pierwszym tygodniu zajęć dowiedzieliśmy się, jak wyglądają i do czego służą przedmioty, które wykorzystuje w pracy lekarz. Umiemy powiedzieć, do czego wykorzystuje się poszczególne elementy wyposażenia apteczki, a także pamiętamy, że tylko dorosły może z nich korzystać. Potrafimy powiedzieć, co należy robić każdego dnia, aby unikać wizyt u lekarza, jednak w razie potrzeby odwiedzimy go bez strachu. Podsumowaniem naszych zajęć była wizyta ratownika medycznego, który przeprowadził z dziećmi praktyczne zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Rozwijaliśmy swoje pasje, wymyślaliśmy ciekawe sposoby na nudę, a także opowiadaliśmy o swoich zainteresowaniach. Do prezentowania swoich pasji i zawodów zaprosiliśmy Rodziców!
Poznaliśmy litery m,M t, T oraz l, L i podejmowaliśmy próby ich pisania w liniaturze. Oprócz codziennych zabaw, polegających na dzieleniu wyrazów na sylaby i głoski i wyszukiwaniu liter w wyrazach, podejmujemy również próby globalnego odczytywania prostych wyrazów i zdań oraz prostych wyrazów i zdań z wprowadzonych liter. Rozwijamy swoje kompetencje językowe podczas opisywania obrazków, tworzenia nowych wyrazów z już poznanych oraz tworzenia własnych historyjek.
Coraz lepiej potrafimy przeliczać i unikamy przy tym typowych błędów. Orientujemy się
w przestrzeni własnego ciała oraz sali przedszkolnej, posługujemy się określeniami: nad, pod, dół, góra, lewo, prawo, przód, tył. Ćwiczymy spostrzegawczość i logiczne myślenie podczas wyszukiwania różnic między obrazkami, szukania drogi w labiryncie oraz dopasowywania elementów w pary. Po trzech wspólnie spędzonych miesiącach zabawa w grupach daje nam prawdziwą satysfakcję, dlatego coraz częściej pracujemy właśnie w ten sposób.
W sali przedszkolnej zorganizowaliśmy kącik filmowy. Wiemy już, jak powstają filmy animowane. Przypomnieliśmy sobie baśń o trzech świnkach i przy tej okazji poznaliśmy liczbę 3. Dowiedzieliśmy się również, na czym polega praca reżysera filmowego. Bawiliśmy się naszymi głosami i próbowaliśmy naśladować bohaterów różnych bajek. Poznaliśmy piosenkę zatytułowaną „Magia kina” i przygotowywaliśmy kukiełki z drewnianych łyżek. Udało się nam też nakręcić krótką animację o Smoku Wawelskim. Zrobiliśmy burzę mózgów i zastanawialiśmy się, czym zajmuje się aktor. Staraliśmy się rozwijać swoje umiejętności aktorskie oraz przypominaliśmy sobie, jak należy zachowywać się w kinie i teatrze. Okazją do wdrożenia w życie tych zasad było uczestnictwo w teatrzyku „Przygody Koziołka Matołka” oraz w słuchowisku teatralno – muzycznym pt. „Serce, serduszko”, oparte na podstawie baśni H. Ch. Andersena o „Królowej Śniegu” oraz wzruszającej historii o psie i Św. Mikołaju.
Zajęcia organizowane w ostatnim tygodniu listopada również nawiązywały to tematyki filmu i kina. Znaleźliśmy się bowiem z kamerą wśród zwierząt. Na początku zastanawialiśmy się, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Dowiedzieliśmy się, że część z nich wyprowadza się do ciepłych krajów lub zapada w zimowy sen. Staraliśmy się również dowiedzieć, w jaki sposób możemy pomóc zwierzętom przetrwać zimowe chłody. Pamiętaliśmy również o Święcie Pluszowego Misia, Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka no i oczywiście jak co roku o zabawie andrzejkowej – fotoreportaże z tych imprez można zobaczyć na naszej stronie internetowej.
Pamiętaliśmy również o rozwijaniu sprawności fizycznej. Bardzo chętnie wykonywaliśmy ćwiczenia gimnastyczne ogólnorozwojowe przygotowujące przyszłych zawodników tenisa stołowego, uczestniczyliśmy w zajęciach z gimnastyki korekcyjnej, chodziliśmy na spacery. Przygotowaliśmy również prace plastyczne na konkurs organizowany przez wyd. WSiP na temat „Kocham moje przedszkole” – większością głosów wybrane zostały prace Mateusza i Julki. Czekamy na werdykt Jury!

Skip to content