Eksperymenty w grupie „Promyczków”!

Powszechnie wiadomo, iż dzieci charakteryzuje naturalna ciekawość tego, co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia tej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka a  wiedza i umiejętności zdobywane przez przedszkolaka stać się mogą inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.

W minionym tygodniu starszaki zapoznawały się z wynalazkami, które zmieniły świat. Porównywały funkcje i budowy przedmiotów dawniej i dziś, poznały historię powstania koła i roweru, z surowców wtórnych konstruowały roboty przyszłości. Realizowana tematyka zajęć była okazją do  zabaw badawczych. Na podstawie zestawu edukacyjnego „Doświadczenia z lataniem” skonstruowały samolot, który po wielu próbach z nieocenioną pomocą Kacpra zaczął latać. Na podstawie ilustracji i wydań encyklopedycznych zapoznały się z zjawiskiem trzęsienia ziemi, tsunami, procesem powstawania i wybuchu wulkanów. Za pomocą sody, kwasku cytrynowego i wody, przy zachowaniu maksymalnych środków ostrożności miały okazję zobaczyć „wybuch wulkanu”.  Podsumowaniem całotygodniowych zajęć był quiz wiedzy, w którym najwięcej punktów zdobył Jasiu i Kacper!

Dostarczanie okazji do radości odkrywania, budzenia  ciekawości i pasji poznawania

–  otwierają przed dzieckiem nowy, magiczny świat. Radość i fascynacja w oczach małych badaczy utwierdza nas w przekonaniu, że naprawdę warto inicjować i prowadzić z dziećmi eksperymenty i zabawy o charakterze badawczym.

 

Skip to content