Światowy Dzień Ziemi

„Chronić przyrodę, oszczędzać wodę, dokarmiać ptaki, dbać o zwierzaki…” – hasła te chyba wszystkim jednoznacznie kojarzą się z Światowym Dniem Ziemi. W Miejskim Przedszkolu nr 4 w Limanowej obchody tego dnia zorganizowane zostały 21 kwietnia. Była to wspaniała okazja, by zwrócić uwagę dzieci na podstawowe aspekty ochrony środowiska naturalnego. Przedszkolaki, podczas wesołej zabawy uczyły się, jak dbać o otaczającą  przyrodę. Wsłuchiwały się i nazywały odgłosy przyrody, rozwiązywały zagadki o tematyce ekologicznej, rozmawiały o zjawiskach zagrażających środowisku i zastanawiały się jak im przeciwdziałać, segregowały śmieci, rywalizowały podczas quizu wiedzy ekologiczno- przyrodniczej, śpiewały ekologiczne piosenki. Złożyły również uroczyste przyrzeczenie Przyjaciela Przyrody i obiecały, że zawsze będą ją szanować i chronić. Posumowaniem podjętych działań był  happening wokół przedszkola nawołujący ludzi do ochrony środowiska. Dzieci  wyposażone  w samodzielnie wykonane banery, gwizdki i pomysłowe instrumenty perkusyjne wykonane z odpadów, barwnym korowodem przeszły przez ulice miejscowości wygłaszając ekologiczne hasła.

Żyjemy wszyscy na tej samej planecie. I nie mamy drugiej planety, na którą można się przenieść, gdy ta się zużyje. Ekolodzy biją dziś na alarm wskazując na to, jak bardzo eksploatowana jest przyroda, jak bardzo zanieczyszczone jest środowisko, jak bardzo zagrożone jest przez to nasze zdrowie i życie. Właściwe edukowanie dzieci od pierwszych lat spędzonych w przedszkolu przyniesie oczekiwane owoce
w postaci ludzi świadomych zagrożeń, aktywnie działających na rzecz życia na czystej Ziemi.

 

Skip to content