GÓRNIK

W tym tygodniu grupa „Jeżyków” dowiedziała się, że praca w kopalni jest bardzo trudna i odpowiedzialna.Na początku zajęć „Jeżyki” wysłuchały opowiadania pt. „Rozgniewany węgielek”. Opowiadanie ukazało dzieciom, jak ważną rolę dla ludzi pełni węgiel, który stosuje się do ogrzewania naszych mieszkań, a także w elektrowniach, gdzie służy do wytwarzania prądu.
Dzieci przekonały się, że bez niego trudno byłoby ludziom żyć. Bardzo dokładnie opowiedziały przygodę głównego bohatera Węgielka.
Opisywaliśmy węgiel: jaki ma kształt, kolor i strukturę. Dzieci poznały, dzięki ilustracjom, elementy munduru galowego górnika. Wiedzą teraz, że do stroju galowego należy również czapka z symbolami górniczymi oraz pióropuszem w kolorze czarnym, czerwonym, białym lub zielonym.
Przedszkolaki dowiedziały się, że kolory pióropusza są utożsamiane z rangą górnika. Barwy górnicze to zieleń i czerń. Pierwsza symbolizuje górniczą tęsknotę za zielenią lasów i pól w czasie pracy pod ziemią, a druga – podziemne ciemności.
Na zakończenie zajęć wykonaliśmy miniaturowe czapki górnicze. Kolorowaliśmy je węglem drzewnym, który dla wszystkich dzieci był nowością. Dzięki tej pracy mogliśmy zobaczyć swoje dłonie i twarze w lusterku, które były bardzo ubrudzone, podobnie jak twarze i ubrania górników zaraz po wyjściu z kopalni.

 

Skip to content