Wycieczka do Skansenu NA JĘDRZEJÓWCE

W środę 17 października oraz w czwartek 18 października starszaki i średniaki z naszego przedszkola pod opieką swoich pań wybrały się na wycieczkę do Laskowej, gdzie znajduje się prywatne muzeum – skansen Na Jędrzejówce. Celem wycieczki, oprócz dobrej zabawy, było ukazanie warunków życia na wsi w dawnych czasach, czynności gospodarskich, upraw polowych oraz tradycyjnych rzemiosł. Dzieci z zainteresowaniem oglądały stare, drewniane chaty i ich wyposażenie, kuźnię, młyn wodny, pasiekę, barć oraz wiele innych ciekawych obiektów. Przedszkolaki miały niecodzienną okazję, aby „zobaczyć” jak wyglądał kiedyś świat, pozbawiony wielu udogodnień, z którymi dzisiaj dzieci obcują już od najmłodszych lat i które wydają się i dzieciom i dorosłym, że istnieją „od zawsze”. Uczestniczyły też w warsztatach kulinarnych wyrabiając samodzielnie masło oraz ciasto z mąki, soli i wody, z którego – po wyrośnięciu – uformowały podpłomyki. Po upieczeniu na rozgrzanym tradycyjnym piecu chlebowym wszystkie dzieci, przy wielkim stole degustowały własnoręcznie wykonane wypieki, posmarowane przepysznym masełkiem. To była prawdziwa uczta!!! Bogatsi o nową wiedzę, pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola przywożąc ze sobą podpłomyki, którymi podzieliły się ze swoimi najbliższymi.

 

Skip to content