Przedszkolaki poznają kulturę naszego regionu

 

 

W Miejskim Przedszkolu nr 4 od kilku dni można podziwiać wykonany z dużym rozmachem kącik regionalny. Dzięki ogromnej życzliwości rodziców i dziadków, którzy użyczyli swoich rodzinnych pamiątek, a także współpracy z Limanowskim Domem Kultury oraz Kołem Gospodyń Wiejskich z Łososiny Górnej, zorganizowana została bogata wystawa sprzętów, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku mających zastosowanie kilkadziesiąt lat temu. W kąciku podziwiać można m. in. cierlicę służącą do zgniatania lnu i konopi, kołowrotek, tarę, drewniany ceber, lampy naftowe, żelazka „na duszę”, moździerz, męskie buty z cholewami oraz kopyto szewskie, zabytkowy zegar, naczynia ceramiczne, drewniane i żeliwne, bańkę na mleko, sierp, cep, kosisko, nosidło do wody, starodawne wagi, maszynę do pisania czy unikatowy już aparat fotograficzny na kliszę. Ekspozycję dopełniają wykonane na szydełku serwetki oraz barwny strój regionalny. Zgromadzone eksponaty stanowią cenny materiał edukacyjny dla przedszkolaków – przede wszystkim umożliwiają im bezpośredni kontakt z tradycją i wzbogacają wiedzę o kulturze naszej Małej Ojczyzny. Kącik regionalny jest jedną z wielu inicjatyw podejmowanych w Miejskim Przedszkolu nr 4, które prowadzą do ugruntowania poczucia tożsamości narodowej najmłodszego pokolenia oraz rozwoju postaw patriotycznych.

 

 

Skip to content