LOGOPEDIA

Witam serdecznie,

W związku z zaistniałą sytuacją i koniecznością wykonywania ćwiczeń na odległość będę starała się Państwu przesyłać krótkie (i mam nadzieję, że ciekaweJ) ćwiczenia dla Dzieci do wykonywania w domu. W razie pytań, bądź wątpliwości jestem do Państwa dyspozycji: logopedaprzedszkole4@gmail.com

Ćwiczenia, które będę przesyłała dla naszych Przedszkolaków będą miały głównie charakter działań profilaktycznych. Ćwiczenia będą odpowiednie dla każdego dziecka. Gimnastyka narządów mowy ma na celu wypracowanie zręcznych i celowych ruchów języka, warg, podniebienia miękkiego, policzków i żuchwy. Mówienie jest nierozłącznie związane z oddychaniem. Inaczej oddychamy, gdy milczymy, inaczej – gdy mówimy. Prawidłowe oddychanie w czasie spoczynku odbywa się przez nos. Dzieci często oddychają nieprawidłowo – przez usta. W trakcie mówienia wdychamy powietrze nosem i ustami, a wydychamy ustami. Ćwiczenia oddechowe mają na celu pogłębienie oddechu, wydłużenie fazy wydechowej, nauczenie poprawnego oddechu brzuszno-przeponwego lub pełnego (brzuszno-piersiowego), a także zapobieganie utrwalaniu się patologii oddychania u dzieci. Oprócz ćwiczeń oddechowych pojawią się także ćwiczenia usprawniające artykulatory i słuch fonemowy oraz ćwiczenia rozwijające mowę opowieściową, kształtujące umiejętność myślenia przyczynowo – skutkowego, a także zabawy manualne oraz zadania usprawniające koordynacje wzrokowo – ruchową i wzrokowo – słuchowo – ruchową.

Serdecznie zapraszam do wspólnej nauki i zabawy

Sara Nowak

 

 

Skip to content