Propozycje zabaw dla gr. II – 25.03.2020 r.

Zabawy z literką „Z”

1. Zabawa „Wstążkowe Z”. Dziecko chodzi po wstążce rozłożonej na podłodze w kształcie litery Z.

2. Zabawa słowna „Słówka na z” dziecko podaje słowa, które rozpoczynają się na głoskę z, np.: zamek, zupa, zdanie, zygzak, znak. Można poprosić dziecko, aby te wyrazy podzieliło na sylaby i policzyło ich ich jest w danym wyrazie.

3. Wysłuchanie wiersza W złotym zamku.
W złotym zamku
W mym pokoju, obok szafy,
stoi zamek, a w nim komnaty.
Zamek złotem jest zdobiony,
ma zegary z każdej strony.
Zdobył sławę wśród rycerzy,
bo królewna mieszka w wieży,
która zupy w niej gotuje,
pyszne, zdrowe – nie żartuję!
W zamku też zagroda jest,
taki zamku król miał gest!
A w zagrodzie – zwierząt kilka:
zebra, zając, mam też wilka,
co zębami groźnie zgrzyta.
Czy to prawda? – ktoś zapyta.
Czy to wymyśliłem sam?
Pewnie! Jak to wyobraźnię mam!

Agnieszka Kolankowska

Po wysłuchaniu i krótkim omówieniu treści wierszyka dziecko wymienia wyrazy zaczynające się na z, które pojawiły się w tekście. W razie potrzeby Rodzic może ponownie przeczytać rymowankę.

4. Wykonanie ćwiczeń w Karta Pracy 3 (ćw. 1, s. 40 i ćw. 2, s. 41)- dzieci 5-letnie kolorowanie lub wyklejanie szablonu litery, rysowanie litery palcem na kartce i w powietrzu
kolorowanie rysunków, których nazwy zaczynają się na: ZA, ZE, ZU.

Dzieci 4-letnie Karty Pracy 2 s.53

5. Nauka piosenki Kwiatki – bratki dostępnej na youtube https://www.youtube.com/watch?v=zhvQFI04CX8