Propozycje zabaw dla grupy I – 27.03.2020 r.

Grupa I piątek
PIĄTEK 27.03. 2020 : Wiosenna bajeczka.

Wysłuchanie bajki o jeżu opowiadanej przez dorosłego:
Jeż to małe zwierzątko, które żyje w lesie. Na jego grzbiecie znajdują się kolce. To zwierzątko całą zimę przesypia zagrzebane w liściach. Posłuchajcie… Od wielu, wielu dni mały jeżyk spał smacznie w swoim łóżeczku z liści. Pewnego dnia usłyszał głośnie wołanie: „Wstawaj śpioszku, wiosna przyszła!”. To kukułka, która siedziała na drzewie, wołała tak głośno ku,ku,….To właśnie kukułka, która obudziła naszego jeża. Jeżyk niechętnie wystawił pyszczek, przetarł oczka i rozejrzał się dookoła. Po chwili zapytał: „Kto mnie
budzi i dlaczego w lesie jest taki hałas? Kto to właściwie jest ta wiosna?”. Jeż postanowił to sprawdzić, wyszedł z łóżeczka, rozprostował kolce i wybrał się na spacer…

Zabawa inscenizacyjna „Wiosenny spacer”. Dziecko – jeżyk kładzie się na podłodze, zwija się w kuleczkę i udaje, że zasypia. Kiedy usłyszy wołanie kukułki (dorosły mówi: ku, ku …)), powoli budzi się. Rozprostowuje nogi, przeciąga się i udaje, że idzie na spacer w poszukiwaniu śladów wiosny. Dziecko chodzi, opierając się o podłogę dłońmi i stopami. Za pierwszym razem niczego nie znajduje więc po chwili dorosły mówi: Może chcesz jeszcze chwilkę pospać, mój jeżyku?(Dziecko – jeżyk zasypia).
Za drugim razem dorosły przykleja do podłogi szablon motyla, nie mówiąc o tym dziecku. Dziecko znajduje motyla, siada blisko dorosłego, który dalej opowiada: Kiedy jeżyk zobaczył małego motylka, bardzo się ucieszył. Motylek miał piękne kolorowe skrzydła. Jeżyk zapytał: „Czy ciebie też obudziła kukułka? Wiesz, gdzie może być wiosna? W całym lesie wszyscy o niej mówią”. Motylek też dużo słyszał o wiośnie, ale nie wiedział, gdzie jej szukać. Aby rozweselić jeżyka, postanowił dla niego zatańczyć…

Improwizacja ruchowa „Taniec motylka do dowolnej muzyki z wykorzystaniem chustki – skrzydła

Dorosły kończy opowieść: Jeżyk podreptał dalej zmartwiony, że nie udało mu się spotkać wiosny. Nagle
usłyszał ponownie głos kukułki. Opowiedział jej o swoim zmartwieniu. „Oj głuptasku!” – odpowiedziała kukułka „Przecież wiosna to właśnie śpiew ptaków, kolorowe kwiaty i motyle, zielona trawka, na którą pada wiosenny deszczyk, i słonko, które ogrzewa wszystkich swoimi promykami”.
Dorosły pyta: Czy ty także spotkałaś/ spotkałeś wiosnę na spacerze?

Zabawa „Dary wiosny”Dorosły chowa w pokoju obrazki przedstawiające rożne elementy kojarzące się z wiosną (np.: listek, krokus ,bocian, trawa, żonkil, kwitnące drzewo – można wyciąć z gazet, starych książek itp.). Dziecko szuka obrazków i je nazywa.

Skip to content