Grupa I – wtorek 14.04.2020 r.

Temat dnia: Czym się różni dzień od nocy

 

1.Rozmowa na temat cech dnia i nocy: Z jakimi kolorami kojarzy ci się  dzień a z jakimi noc? Po czym poznajemy, że jest noc? Jak wygląda niebo w nocy, a jak w dzień? Z jakimi dźwiękami kojarzy się noc, a z jakimi dzień?

  1. Zabawa dramowa „Co robimy w dzień, a co w nocy?”. Dziecko siedzi na podłodze, gdy Rodzic mówi: Dzień – naśladuje ruchem czynności, które można wykonywać w ciągu dnia. Gdy mówi: Noc, udaje, że śpi. Rozwijanie umiejętności improwizacji.
  2. Wysłuchanie opowiadania Urszuli Piotrowskiej „Po nocy dzień, a po dniu – noc”.

Trampolinek bawił się wspaniale na przedszkolnym placu zabaw. Hej, hop! Skakał na trampolinie coraz wyżej i wyżej.

– Słoneczko! – zawołał Trampolinek. – Raz, dwa, trzy i podskoczę tak wysoko, aż do ciebie!

– Może spróbujesz jutro, bo już kończy się dzień – odpowiedziały słoneczne promyki. – Wkrótce słońce zajdzie i będzie ciemno. I po chwili słońce zaczęło znikać z nieba. Wokoło zrobiło się szaro. Kwiatki w przedszkolnym ogródku stuliły płatki, a wróbelki poćwierkały, poćwierkały na dobranoc i schowały się w gniazdkach. Tampolinek pobiegł do sali. Było cicho, bo zabawki przygotowywały się do snu. – A ja nie pójdę spać – postanowił Trampolinek. – Zaczekam, aż znowu wróci dzień.– Ale noc jest do spania – tłumaczyły lalki i zaciągnęły zasłonki w oknach swojego domku. Trampolinek usiadł na werandzie. Patrzył w niebo, na którym pojawił się księżyc i zalśniło mnóstwo gwiazd. Zabawki

spały, a Trampolinek liczył gwiazdy. Wreszcie księżyc zauważył Trampolinka.– Trampolinku, jeśli nie pójdziesz spać, to jutro będziesz zmęczony – przekonywał księżyc, a gwiazdy migotały przyjaźnie.

I zanuciły kołysankę:

Ciemna noc po jasnym dniu, idzie z koszem pełnym snów.

Kołysanki płyną z gwiazd, każda inną bajkę zna.

Trampolinku, czas na sen, zanim przyjdzie nowy dzień.

Trampolinek poszedł do łóżeczka i słodko zasnął. Spał i śniła mu się trampolina…

Rano promyki słońca połaskotały go w policzek.

– Wstawaj, Trampolinku, nowy dzień!

– A gdzie księżyc i gwiazdy? – pytał zdziwiony Trampolinek.

– Noc się skończyła – odpowiedziało słonko z promiennym uśmiechem.

Wstały ptaki skoro świt,

rannym ptaszkiem bądź i ty.

Pięknych przygód dam ci moc,

zanim znowu przyjdzie noc.

Trampolinek miał bardzo dobry humorek.

– Hej, hop! Czy wiecie, że zawsze po nocy jest dzień? – zapytał zabawek.

– Wiemy, wiemy!

– A czy wiecie, że kiedy minie dzień, to przyjdzie noc?

I wszyscy zaczęli się śmiać i podskakiwać. Hej, hop!

  1. Rozmowa na temat opowiadania. Jak się zrobiło na dworze, gdy zaszło słońce? Co się stało z kwiatkami? Co zrobiły wróbelki? Co się pojawiło na niebie? Co lalki powiedziały Trampolinkowi? Co Trampolinek powiedział zabawkom?
  2. Nauka na pamięć rymowanki z opowiadania. Wstały ptaki ….Ćwiczenie pamięci.

 

Skip to content