Grupa II – poniedziałek 20.04.2020 r.

Temat tygodnia: Dbamy o naszą Planetę.

Temat dnia: Kreślimy ósemki.

  1. (Dz.- 5 – letnie i chętne dz. 4- letnie)Wprowadzenie cyfry 8. Przyjżyjcie się obrazkowi przedstawiającemu zapis cyfry. Jeżeli macie rodzeństwo usiądźcie jedno za drugim, żeli nie to z mamą lub tatą.  Na plecach partnera rysujcie palcem kształt cyfry 8. Po chwili następuje zamiana.  To przykładowy link, nie drukujcie i nie kupujcie.

https://badacz.pl/produkt/monografia-cyfr-a4/

  1. „Co nie pasuje?” – rozpoznawanie przedmiotów z tej samej kategorii. Poproście rodzica, aby ułożył w szeregu po 8 przedmiotów posiadających pewne cechy wspólne, np.: plastikowe, drewniane, duże, miękkie. W każdym zbiorze znajduje się dodatkowy (dziewiąty) element, który nie pasuje. Wyszukajcie go i odłużcie na bok. Następnie przeliczcie pozostałe rzeczy. Za każdym razem dochodząc do jednego wniosku: Zbiór (szereg) składa się z 8 przedmiotów.
  2. „Po osiem” – sprawdzanie i porównywanie liczebności zbiorów. Ułóżcie na dywanie dwie szarfy, paski od szlafroka, co tam macie w domu – dwa zbiory. W jednym z nich rodzic układa 8 guzików. W drugim więcej lub mniej. Dziecko dokłada lub odejmuje przedmioty tak, aby w każdym zbiorze było ich po tyle samo.
  3. (Dz. 5 – letnie) Zapoznanie z wyglądem linijki – odszukanie na podziałce cyfry 8, odmierzanie różnych przedmiotów, wspólne zaznaczanie na kartce 8 cm (zaczynając od lewego rogu).
  4. ( Dz 5 –letnie) Wykonanie ćwiczenia w KP4 (ćw. 1, s. 3) – kolorowanie lub wyklejanie szablonu cyfry, rysowanie cyfry palcem na kartce i w powietrzu, wskazywanie elementów, których jest po osiem.
  5. Wprowadzenie w tematykę wspierane obrazkami.

https://www.fotografiamakro.pl/blog/owady/biedronka-siedmiokropka/73-coccinella-septempunctata-biedronka-siedmiokropka

Wyjaśnienie:  w Polsce najpopularniejsza jest biedronka siedmiokropka, która ma na każdym skrzydełku ma trzy kropki i jedną na środku. Razem: siedem kropek. Kilka ciekawostek na temat biedronek warunki, w jakich żyją biedronki (np.: czym się żywią, gdzie i kiedy można je spotkać).

https://citygambo.pl/14-ciekawostek-informacji-biedronka/

  1. Jeśli już znacie kilka ciekawostek na temat biedronek to teraz ją wykonajcie i pochwalcie się swoimi pracami. Do dzieła!

Kilka przykładowych linków, ale możecie zrobić to po swojemu

https://ekodziecko.com/biedronka

http://lubietworzyc.blogspot.com/2014/06/biedronka-z-papierowego-talerzyka.html

 

Skip to content