Grupa III – 27.04.2020 r.

Tematyka tygodniowa: Projekt edukacyjny – „Z książką za pan brat” – dzień 1

  1. Przygodę z naszym projektem rozpoczynamy od urządzenia w domu kącika książki. Zastanówcie się wspólnie z dzieckiem, które miejsce w domu będzie do tego odpowiednie. Następnie razem zgromadźcie książki różnego rodzaju, np. encyklopedie, poradniki, książki popularnonaukowe, słowniki, książeczki dla najmłodszych, itp.

 

  1. Zapytajcie dziecko, kto może być ekspertem od książek. Wyjaśnijcie, że ekspert to osoba, która ma bardzo dużą wiedzę na jakiś temat. O zawodach związanych z książkami – pisarz, ilustrator, drukarz, księgarz, bibliotekarz, rozmawialiśmy już w przedszkolu, więc dzieci powinny poradzić sobie z tym pytaniem. Jeżeli jednak któreś dziecko miałoby problem, można go troszeczkę naprowadzić.

 

  1. Tworzenie listy pytań do eksperta

Dziecko zastanawia się, o co mogłoby zapytać pisarza, drukarza, księgarza oraz bibliotekarza.

(przykładowe pytania, jakie byłoby można zadać ekspertom : Jak długo pisze się książki? Kto rysuje obrazki do książek? Co się dzieje w drukarni? Kto wymyślił książki i kiedy? Skąd się biorą książki w bibliotece? Kto układa książki na półkach? Kto wybiera książki do biblioteki? Skąd się biorą książki w księgarni? Ile kosztują książki? Jakie są książki? Czym różnią się książki? Czy wszyscy czytają książki? Jak powstaje papier? Ile książek mamy w przedszkolu, w domu? Kto kupuje książki do przedszkola?)

 

  1. Zabawy z kolekcją książek

Dziecko segreguje zgromadzone książki według różnych kryteriów, np. wielkości (małe, duże, średnie), grubości (cienkie, grube), wieku (stare, nowe), tematyki (bajki, encyklopedia, słowniki, książki przyrodnicze, itp.). Za każdym razem przelicza poszczególne grupy.

 

  1. Sklejanie i reperowanie zniszczonych książek, robienie nowych okładek, jeżeli którejś książeczce brakuje.

 

  1. Zadanie plastyczne – najpiękniejsza zakładka do książki

Dziecko wykonuje zakładkę do książki w dowolny sposób, z materiałów dostępnych w domu.

 

Skip to content