Propozycje zabaw dla gr. III – 03.04.2020 r.

Temat dnia: „Ogień”

1. Słuchanie wiersza Urszuli Piotrowskiej pt. „Ogień”

„Ogień”
Ogień, jak wiecie, ma mnóstwo zalet,
daje nam światło, gdy świecę palę,
ciepłem z kominka pokój ogrzewa,
służy, gdy obiad gotować trzeba.
Ostrożnie jego przyjmuję dary,
bo nawet iskra wznieca pożary.

Po przeczytaniu tego krótkiego wiersza wyjaśniamy dziecku, że ogień daje światło i ciepło, ale trzeba się z nim obchodzić bardzo ostrożnie, bo może też być przyczyną pożaru.

2. Numery alarmowe
Przygotowujemy trzy kartoniki z numerami alarmowymi: 997, 998, 999 . Pokazujemy je dziecku i pytamy, który z nich jest do straży pożarnej.

3. Zabawa badawcza „Skąd się bierze ciepło?”
Potrzebne będą: słoik, świeca , zapałki
Dziecko dotyka dłonią słoika – sprawdza w ten sposób, czy jest zimny, czy ciepły. Mama lub tata zapala świecę i przez chwilę trzyma nad nią słoik (w taki sposób, aby nie odciąć dopływu powietrza). Po uprzednim skontrolowaniu przez rodzica, czy słoik nie nagrzał się zbyt mocno, dziecko dłońmi sprawdza jego temperaturę. Wyciągamy wniosek: słoik zrobił się ciepły, ponieważ ogrzał go płomień świecy.

4. Kolejna zabawa badawcza „Która świeca zgaśnie szybciej?”
Tym razem przygotowujemy dwie świece oraz dwa słoiki – jeden duży, drugi mały.
Zapalone świece nakrywamy słoikami, a dziecko obserwuje, który płomień zgaśnie szybciej. Pozwólmy, by samo spróbowało wyciągnąć wniosek, a następnie podsumujmy jego spostrzeżenia: dłużej pali się świeczka w większym słoiku, ponieważ jest w nim tlen, płomień pali się dotąd, aż w słoiku będzie powietrze z tlenem.

5. A teraz trochę ruchu….
Do tej zabawy potrzebujemy piłkę. Poćwiczymy trochę chwyty i rzuty. Rodzic rzuca piłkę do dziecka, a ono ją łapie i odrzuca do rodzica. Umawiamy się, że gdy ktoś wypowie hasło: „ogień” to piłki nie wolno złapać. Jeżeli rodzic lub dziecko złapie jednak wtedy piłkę, możemy poprosić tę osobę o wykonanie jakiegoś zadania (np. 5 podskoków na jednej nodze, 3 przysiady, itd.).

6. Karty pracy
• Sześciolatki: Karty pracy nr 4, str. 52, 53
• Pięciolatki: Kącik Artysty, karta 21 (sowa). Dzieci wypychają elementy z karty i naklejają je na ciemną kartkę według wzoru, następnie dorysowują gałąź i doklejają żółte gwiazdy. Jeżeli ktoś nie ma takiej ciemnej kartki, białą kartkę można wcześniej pomalować farbą lub kredką, tworząc w ten sposób nocne tło.

Uwaga!!! Pojutrze niedziela palmowa – niestety trochę inna niż zwykle. Mimo tego, w wielu domach z pewnością pojawią się tradycyjne palmy wielkanocne. Pochwalcie się swoimi dziełami!

Skip to content