Zajęcia logopedyczne dla Oddziału Przedszkolnego w SP

Dzisiaj proponuję wszystkim dzieciom odpoczynek i relaksację razem z Misiem Puchatkiem.

Pozdrawiam i Życzę Wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych
Wiesława Steczowicz-Głowacka

Przykłady ćwiczeń treningu autogennego wg J.H. Schultza, za Dorotą Kamińską:

„Miś Puchatek” -osoba prowadząca (rodzic) spokojnym i cichym głosem opowiada dzieciom historyjkę o Misiu Puchatku. Prosi, aby dzieci postarały się przeżyć to, co on. Dzieci kładą się wygodnie na plecach i słuchają opowiadania.

Teraz będziemy bawili się w małego, nieporadnego misia Puchatka, który mieszka w spokojnym i pięknym lesie. Przez całe lato miś bardzo ciężko pracował, robiąc zimowe zapasy. Teraz jest bardzo zmęczony. Układa się w swojej norce do zimowego snu. Leży spokojnie, ma zamknięte oczy. Jest mu ciepło i przyjemnie, o niczym nie myśli. Słucha tylko, jak szumią drzewa w lesie. Miś czuje, jak odpoczywają jego łapki, nóżki, głowa, jego buzia i oczka. Najpierw czuje jak jego nóżki robią się coraz cięższe, jakby były z żelaza. Miś nie może ich podnieść, nóżki stały się bardzo leniwe, ale jest im ciepło, wygodnie i przyjemnie. Teraz łapki misia chcą, żeby było im tak przyjemnie, bo też się bardzo napracowały. Miś położył łapki wygodnie na ziemi, wzdłuż swojego ciała. Łapki stały się leniwe, odpoczywają. Miś nie porusza palcami. Czuje, jak jego łapki stają się coraz cięższe, jakby były z żelaza, ale jest im bardzo przyjemnie, ciepło i wygonie. Teraz Miś myśli o swojej główce. Opuszcza ją spokojnie na poduszkę. Oczka są zamknięte. Miś nie myśli o niczym, jest mu dobrze i przyjemnie. Leży spokojnie…cichutko…, słucha jak śpiewają ptaszki…czuje się odprężony…zasypia…Teraz budzimy się, przeciągamy rozkosznie, podnosimy do góry swoją główkę, łapki, nóżki i powoli wstajemy. O, jak dobrze, miś się wyspał i czuje się wypoczęty i szczęśliwy.

 

Skip to content