Temat dnia: K jak kogut.
- „Wstążkowe K” – chodzenie stopa przed stopą po wstążce ułożonej na kształt litery.
- Burza mózgów „Słowa na k” – zastanówcie się, jakie słowa rozpoczynają się na k.
- ( Dz. 5 – letnie) Wykonajcie ćwiczenie w KP4 (ćw. 1, s. 20) – kolorowanie lub wyklejanie szablonu litery, np. kawałkami bibuły, rysowanie litery palcem na kartce i w powietrzu.
- Poproście kogoś dorosłego o przeczytanie wiersza Agnieszki Frączek „Krowa Kwaczka”
Pewna krowa
spod Krakowa
zamiast po krowiemu muczeć,
rzecze: – Kwakać się nauczę .
I już mknie do kaczogrodu
(kłusem, z braku samochodu),
a tak wkuwa słówka nowe,
ćwiczy akcent i wymowę.
Nawet pisze kwa kopytem
wszystko chętnie i z zachwytem.
Pan profesor, kaczor Kazik,
tym zachwytem się zaraził.
Wkrótce tak jak krowa owa
w kółko gotów był pracować
i bez przerwy ją wychwalał:
Kwa! – powiadał – Jest wspaniała!
I pojętna! I uparta!
Zanim minie pierwszy kwartał,
będzie kwakać niczym kwaczka . . .
albo raczej – krowa Kwaczka!
Znał profesor się na rzeczy
temu nie da się zaprzeczyć!
Więc gdy krowę ktoś dziś spyta,
czy najadła się do syta,
lub czy mleka dzieciom da,
odpowiada: – Jasne! Kwa!
- „Analiza sylabowa wyrazów na k” – powtórzcie wyrazy na k, które wystąpiły w tekście wiersza i podzielcie je na sylaby.
- „Kwacząca krowa” -praca plastyczna z wykorzystaniem pasteli. R. jeszcze raz recytuje wiersz a dziecko rysuje bohaterkę utworu.
- Posłuchajcie: bardzo wiele tańców polskich powstało na wsi. Taniec był jedną z niewielu wówczas dostępnych rozrywek. Pomysłowości wiejskich muzykantów i tancerzy zawdzięczamy do dziś wykonywane tańce, takie jak: przeróżne oberki, kujawiaki, krakowiaki, Zbójnicki czy dobrze znaną dzieciom zabawę, która była początkowo taneczną zabawą weselną: Uciekaj, myszko, do dziury!
- Zabawa muzyczna „Cwałują Krakowiacy” . Zadaniem dziecka jest tak cwałować (cwał boczny), raz w prawo, raz w lewo (zgodnie z frazą muzyczną) do piosenki https://www.youtube.com/watch?v=82EQeAVwSAo
- Posłuchajcie i przypomnijcie sobie piosenkę, którą na początku roku uczyliśmy się śpiewać. https://www.youtube.com/watch?v=tKn8NI7HOGo
Możecie pośpiewać, potańczyć i wsłuchujcie się w nazwy zwierząt. Kiedy będzie mowa w piosence o zwierzęciu, w którego nazwie słychać głoskę K, klaśnijcie.
- Zabawa dramowa dla całej rodziny. Dziecko zastanawia się, w jakie wiejskie zwierzątko chciałyby się zamienić. Następnie i za pomocą gestu, mimiki oraz ruchu przedstawia wybrane przez siebie zwierzę. Reszta rodziny odgaduje jego nazwę. Potem zamiana ról.
Miłego dnia!