Grupa II – 14.05.2020 r.

Temat: Kogut i kury.

 

Pomoce: papierowe serca, woreczki, szablony kur i kogutów (lub małe obrazki), kartki

z konturowym kogutem, papier kolorowy, bibuła, klej, nożyczki, kredki.

 

  1. Zabawa rozwijająca pamięć wzrokową i uwagę „Kolorowe serduszka”. Dzieci otrzymują papierowe serca w dwóch kolorach. Rodzic układa sekwencję, np.:

– czerwone, zielone, zielone, czerwone, zielone, zielone.

Dzieci głośno nazywają kolejne elementy. Następnie Rodzic zakrywa wzór. Zadaniem dzieci jest odtworzenie go i kontunuowanie rytmu.

 

  1. Ćwiczenie rozwijające zmysł równowagi „Taniec z woreczkiem”. Dobierzcie się w pary, połóżcie sobie woreczek na głowie i włączcie nagranie muzyczne ulubionej piosenki.

Podajcie sobie ręce i tańczycie uważając, aby nie zgubić woreczka.

 

  1. Zwierzęta na „k” – dziecko wymieniają nazwy zwierząt z gospodarstwa wiejskiego, rozpoczynających się głoską k. Gdy dzieciom zabraknie pomysłów, podają nazwy zwierząt egzotycznych.

 

  1. Zabawa matematyczna „Kogut i kury” dziecko otrzymuje szablony kogutów

i kur w różnej liczbie. Na początek dziecko ma do dyspozycji po 2 koguty i 4 kury. Zadaniem dziecka jest utworzenie dwóch równolicznych i takich samych stad drobiu. Rodzic podpowiada: Utwórz dwa zbiory (stada) z ptakami tak, aby każdy z nich składał się z koguta i takiej samej liczby kur.

– Następnie  dziecko otrzymuje jeszcze 4 kury, które ma sprawiedliwie rozdzielić między stadami.

– Jeśli dziecko dobrze sobie radzi z zadaniami, Rodzic rozdaje po 1 kogucie i 1 kurze i prosi
o ponowne utworzenie jednorodnych i równolicznych zbiorów. Pyta: Jak teraz podzielić ptactwo, aby każde stado wyglądało tak samo? W razie problemów podpowiada: Utwórz  trzy zbiory (stada) z ptakami tak, aby w każdym były: 2 koguty i taka sama liczba kur.

 

  1. Dzieci 5-letnie wykonanie ćwiczenia w KP4 (ćw. 2, s. 21) – rozwijanie słuchu fonematycznego i sprawności grafomotorycznej poprzez kolorowanie rysunków, których nazwy rozpoczynają się na: KA, KO, KU.

 

  1. Praca plastyczna „Kogut.” Każde dziecko otrzymuje kartkę z narysowanym konturowym kogutem. Dziecko wykleja go kawałkami papieru kolorowego, ogon ozdabia bibułą. Pracę kończy, kolorując niewypełnione elementy.

 

Link do kolorowanki: https://www.domowyprzedszkolak.pl/item/kogut-71

Skip to content