Grupa II – 26.05.2020 r.

Temat: Koty małe i duże.

Pomoce: zdjęcia przedstawiające gatunki z rodziny kotowatych, białe papierowe talerze, kolorowe kartki, nożyczki, klej, flamastry,  sznurek,

 Przebieg:

Kochane Przedszkolaki dzisiaj obchodzimy wyjątkowy dzień – Dzień Mamy. Dlatego proponujemy, aby każdy z Was przygotował samodzielnie rysunek, lub laurkę dla swojej ukochanej Mamy i złożył jej serdeczne życzenia.

  1. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Koty i psoty” Rodzic rozkłada w pokoju obręcze (możecie je wykonać ze wstążki, sznurka). Dziecko zamienia się w kota i porusza na czworakach. Gdy Rodzic wyda komendę: Koty, czas na drzemkę!, dziecko wskakuje do obręczy i udaje, że zasypia. Na hasło: Koty, czas na psoty!, dziecko wyskakuje z obręczy i prowadzi kocie zabawy.

 

  1. „Kocia rodzina” – Rodzic prezentuje dziecku zdjęcia przedstawiające niektóre zwierzęta z rodziny kotowatych (kot domowy, gepard, puma, czarny jaguar, lew, tygrys, ryś). Dziecko opisuje wygląd poszczególnych zwierząt, wskazują cechy wspólne oraz różnice w wyglądzie. Rodzic podaje krótkie informacje na temat tych gatunków: gdzie występują na wolności, czym się żywią oraz inne ciekawostki na temat kotów, np.: POLECAM LINK:  https://slideplayer.pl/slide/816305/

 

RYŚ – https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/rys-opis-wystepowanie-i-zdjecia-zwierze-rys-ciekawostki,22682.html

 

GEPARD – żyje głównie w Afryce, jest najszybszym zwierzęciem lądowym. Link:  https://ciekawostki.online/ciekawostki/18/o-gepardach/ lub https://www.zwierzosfera.pl/najszybsze-zwierze-na-ziemi-gepard/

 

LEW –  kiedyś zasiedlał niemal wszystkie kontynenty, dziś żyje tylko w Afryce, a nieliczne osobniki też w Indiach. Jest największym drapieżnym kotem. https://ciekawostki.online/ciekawostki/35/o-lwach/

 

JAGUAR – https://www.f7dobry.com/dziki-czarny-jaguar-to-najpotezniejszy-kot-ameryki/

 

TYGRYS – https://paczka-wiedzy.pl/tygrys-ciekawostki/

 

  1. Praca plastyczno-techniczna „Mój kot”. Rodzic daje dziecku dwa papierowe białe talerze, kolorowe kartki, nożyczki, klej, flamastry, włóczkę lub sznurek. Dzieci mają za zadanie z otrzymanych materiałów zaprojektować wybranego przez siebie kota.

 

  1. Ćwiczenie grafomotoryczne „Włóczka dla kota” Dzieci rysują kropkę na środku kartki bloku rysunkowego. Następnie, nie odrywając pisaka od papieru, prowadzą linię spiralną w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

 

  1. Ćwiczenie rozwijające małą motorykę „Zabawki dla kotów”. Każda osoba nawija włóczkę na wycięty z kartonu kwadrat.

 

  1. Dzieci 5-letnie – Wykonanie ćwiczenia w KP ćw. 1 s. 28-29 – utrwalenie liter i cyfr, doskonalenie umiejętności liczenia, rozwijanie sprawności wzrokowej.

 

  1. Zabawa ruchowa „Małpki na drzewa”. Dzieci biegają po wyznaczonym terenie. Na hasło: Małpki na drzewa! Znajdują podwyższenie i wchodzą na nie, tak aby ich stopy nie dotykały ziemi. Może to być: ławka, drabinki, zjeżdżalnia, huśtawka. Na klaśnięcie wracają do swobodnego biegu.
Skip to content