Grupa III – 28.05.2020 r.

 

Temat dnia: Obrazek dla mamy i taty.

  1. Zabawa matematyczna „Odejmujemy”

Do tej zabawy potrzebne będą: kwiatki wycięte z kolorowego papieru (8), serduszka (9), kartoniki z cyframi oraz znakami matematycznymi: -, =

 

Rodzic mówi: Ola chciała przygotować niespodziankę dla mamy. Postanowiła, że zrobi obrazek. Miała 8 kwiatków (rodzic układa na dywanie 8 kwiatków). Wykorzystała 4 kwiatki (zabiera 4 kwiatki). Ile kwiatków zostało Oli?(dziecko przelicza kwiaty, które zostały i podaje wynik: 4)

 

Następnie pokazujemy dziecku kartonik ze znakiem odejmowania – , dobieramy odpowiednie cyfry i układamy działanie 8 – 4 = 4. Tłumaczymy, że znak odejmowania oznacza, że czegoś ubywa, czyli robi się tego mniej.

 

Proponujemy dziecku kolejne zadanie i postępujemy podobnie, jak wcześniej: Ola postanowiła zrobić obrazek również dla taty. Miała 9 serduszek. Wykorzystała tylko 6 z nich. Ile serduszek zostało Oli?

Dziecko podaje rozwiązanie i tym razem samodzielnie próbuje ułożyć działanie. Można naprowadzać je pytaniami: Ile serduszek miała Ola na początku? Ile wykorzystała do obrazka? Ile jej zostało?

 

  1. „Ćwiczymy odejmowanie”

Dziecko samodzielnie lub z pomocą rodzica układa inne zadania z treścią na odejmowanie oraz odpowiednie działania, wykorzystując kartoniki z cyframi i znakami. Dzieci, które dobrze radzą sobie z odwzorowywaniem cyfr mogą zapisywać działania na kartce.

 

  1. Zabawa ruchowa „Kwiatek rośnie”

Dziecko swobodnie biega po pokoju. Na umówiony wcześniej sygnał dźwiękowy kuca, następnie bardzo powoli wstaje, unosząc w górę ręce. Na kolejny sygnał wraca do swobodnego biegu. Zabawę powtarzamy kilka razy.

 

  1. Karty pracy
  • sześciolatki: Karty pracy nr 5 , ćw. 1, 2, 3, str. 20-21 oraz str. 28-29 (uzupełnianie haseł krzyżówki literami, łączenie obrazków z monetami o odpowiednich nominałach, skreślanie takiej samej liczby cytryn, ile wskazują liczby w odjemnikach)pi
  • pięciolatki: Kart pracy nr 4 ćw. 2, str. 25 (rozwijanie słuchu fonematycznego poprzez kolorowanie rysunków, których nazwy rozpoczynają się wskazanymi głoskami)

 

  1. Praca plastyczna „Kwiaty dla mamy i taty” – obrazek z ziemniaka

Przygotowujemy dziecku stemple z ziemniaka, na których wycinamy kształt np. tulipana. Zadanie dziecka polega na wykonaniu obrazka przedstawiającego łąkę lub wazon z kwiatami z wykorzystaniem przygotowanych stempli. Należy je pomalować farbą i odbijać kwiaty na białej kartce. Pozostałe elementy, takie jak listki, łodyżki czy wazon dziecko domalowuje pędzlem.

 

Pracę plastyczną można też przygotować według innego, dowolnego pomysłu.

 

Skip to content