Grupa II – 03.06.2020 r.

Temat: Moje prawa i obowiązki.

Pomoce: szary arkusz papieru, farby, pędzle, flamastry, balony

Przebieg:
1. „Moje prawa” – Rodzic wyjaśnia, że wszystkie dzieci na całym świecie mają takie same .prawa, tzn. że powinny być tak samo traktowane. Powstał nawet dokument, w którym te prawa zostały spisane – jest on bardzo ważny; powstał, ponieważ wszystkim zależy na dobru dziecka. Rodzic omawia z dzieckiem wybrane, najważniejsze prawa i zapisuje je (również w graficzny sposób) na dużym arkuszu papieru, np.: prawo do miłości i szacunku, do prywatności, do radości, do niewiedzy, do niepowodzenia i łez, do zabawy i nauki, do wyrażania własnych myśli i uczuć, do przeciwstawienia się złu. Na koniec każde dziecko podpisuje się poprzez odbicie swojej dłoni.

2. „Moje obowiązki” – pogadanka. Rodzic wyjaśnia, że dzieci, tak jak wszyscy ludzie, oprócz praw mają obowiązki. Dziecko zastanawia się, jakie to obowiązki. Rodzic naprowadza je, pytając, o co zwykle proszą lub o czym przypominają im np.: o posprzątaniu pokoju, o nakarmieniu psa, o myciu zębów, o pomoc w nakryciu do stołu, o kulturalnym zachowaniu wobec rówieśników i dorosłych.

3. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość „Szukamy przeciwieństw” Rodzic rozkłada przed dziećmi kartoniki z obrazkami przedstawiającymi przeciwieństwa (wesoły – smutny, gruby – chudy, wysoki – niski itp.). Dzieci mają za zadanie wskazanie par.

4. Słuchanie i nauka piosenki „Jesteśmy dziećmi”

A teraz zapraszamy do wesołych zabaw z balonami.

5. Zabawa „Taniec z balonikiem” Dziecko otrzymuje balonik i tańczy z nim do poznanej piosenki zgodnie z instrukcjami podanymi przez Rodzica:
– Balonik na głowie.
– Balonik na plecach.
– Balonik pod brodą.
– Balonik między nogami.

6. Rodzic gra na grzechotce (tempo do biegania i maszerowania). Dziecko z balonem w rękach porusza się w rytmie, jaki podpowiada mu muzyka. Na przerwę w muzyce wykonuje polecenia Rodzica:
– Podskocz.
– Obróć się.
– Stań na jednej nodze.
–  Stań na palcach.
–  Kucnij.

5. Improwizacja ruchowa z balonem. Dziecko tańczy swobodnie z balonem przy dźwiękach muzyki.

 

Przeciwieństwa:

 

 

 

 

Skip to content