Grupa III – 01.06.2020 r.

Tematyka tygodniowa: „Dzień Dziecka”

Temat dnia: „Dzieci mają swoje prawa”

 

Kochane Przedszkolaki! Dzisiaj kolejne wyjątkowe święto – tym razem to Dzień Dziecka , święto wszystkich dzieci na całym świecie! Mamy nadzieję, że dotarły do Was nasze życzenia. Tęsknimy za Wami i jeszcze raz z całego serca życzymy wszystkiego najlepszego!

 

A oto zabawy na dzisiaj:

 

  1. Słuchanie czytanego przez rodzica wiersza M. Mazan pt. „Marzenia”

 

Tam, gdzie wieczne śniegi

i gdzie słońce świeci,

w górach i nad morzem –

wszędzie żyją dzieci.

 

Te mieszkają w igloo,

inne pod palmami,

lubią czytać książki,

bawić się lalkami,

ale w każdym kraju,

jak wielka jest Ziemia,

wszystkie dzieci mają

te same marzenia.

 

Żeby się nie martwić

i żeby się nie bać,

żeby tylko deszczyk

lub śnieg padał z nieba,

by do domu wrócić,

gdy się wyszło rano

i by w domu na nich

czekał tata z mamą.

 

Można zadać dziecku  następujące pytania:

  • O kim opowiada wiersz?
  • Jakie pragnienia mają dzieci na całym świecie?
  • Czy one są podobne, czy różne?
  • Czy ty masz jakieś marzenia (pragnienia)? Jakie?

 

  1. Rozmowa na temat praw dzieci

Pytamy dziecko: Co to są prawa? Kto ma swoje prawa? Czy potrzebne są prawa dla dzieci? Wyjaśniamy, że „Dzień Dziecka” to szczególne święto przypominające wszystkim dorosłym o prawach dzieci, o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Dzieci mają prawo być szczęśliwe, mają prawo wychowywać się w rodzinie, bawić się i czuć się bezpiecznie oraz, że wszystkie prawa dzieci zostały spisane w dokumencie zwanym Konwencją Praw Dziecka.

 

Zachęcamy do obejrzenia z dzieckiem  poniższej prezentacji na temat praw dziecka.

https://www.youtube.com/watch?v=hbfLxqiefqw

 

  1. Praca plastyczna „Ja w swojej krainie wyobraźni”

Prosimy dziecko, by na chwilę zamknęło oczy i wyobraziło sobie siebie w wymarzonej krainie. Zaznaczamy, że w takiej krainie wszystko jest możliwe! Dziecko dokładnie zapamiętuje, jak wygląda jego świat, szczególną uwagę zwraca na barwy. Następnie wykonuje pracę według własnego pomysłu, dowolną, ulubioną techniką.

 

Uwaga!

Dzisiaj, o godz. 14.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom transmitowany będzie koncert dla dzieci z okazji ich święta w wykonani MAJKI JEŻOWSKIEJ, podczas którego artystka zaśpiewa swoje największe przeboje. Streaming dostępny będzie również na stronie polskieradio.pl, polskieradiodzieciom.pl i na profilu Facebookowym PRD. Zapraszamy wszystkich przedszkolaków do wesołej zabawy!

 

 

Skip to content