Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustalono już 18 lat temu z inicjatywy Polskiej Izby Książek. Jego data 29 września – nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się wyjątkowa autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska, patronująca świętu. Z okazji tego dnia dorośli w bibliotekach, instytucjach kultury, szkołach i przedszkolach wprowadzają dzieci w zaczarowany świat książek, czytając im utwory literackie.

Nasze przedszkolaki , podobnie jak uczniowie klas I – III także uczestniczyły w tej ogólnopolskiej akcji. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały w tym dniu czytanych przez swoje panie wierszy Janiny Porazińskiej z tomiku „Psotki i śmieszki”.

Warto odkreślić, że zwyczaj głośnego czytania dzieciom (nie tylko z okazji Dnia Głośnego Czytania) jest pielęgnowany w naszym przedszkolu już od dawna i okazuje się dla dzieci znakomita rozrywką. Dlatego też, drodzy Rodzice zachęcamy wprowadzenia tego zwyczaju również w Waszych domach.

Pamiętajcie, że czytanie na głos ma mnóstwo zalet: sprzyja budowaniu silnych więzi między rodzicami a dziećmi, zaspakaja potrzeby emocjonalne Waszych pociech, wspiera ich rozwój poznawczy, wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację i pobudza dziecięcą wyobraźnię.

Wspólnie pokażmy dzieciom, że czytanie to wspaniała przygoda.

 

Skip to content