Wycieczka do gospodarstwa edukacyjnego „W Zielonym Gaju”

7 października przedszkolaki z grupy „Promyczków” i „Smerfów” wybrały się na wycieczkę do miejscowości Jastrzębie, nieopodal Łukowicy. Celem tej wyprawy była wizyta w gospodarstwie edukacyjnym o wdzięcznej nazwie „W Zielonym Gaju”.Zwiedzanie gospodarstwa rozpoczęło się od spotkania z jego mieszkańcami: baranami, krowami, kurami, indykami, gęsiami i pawiem oraz wysłuchania ciekawej pogadanki o codziennej pracy gospodarzy i sposobie żywienia zwierząt. Chętne dzieci mogły nakarmić barany chlebem i pobawić się z małymi kotkami. Następnie gospodarze zaprezentowali narzędzia i maszyny, jakich dawniej używano do pracy na roli i w gospodarstwie. Dużą atrakcją dla przedszkolaków była zabawa w kowali, polegająca na przenoszeniu podkowy za pomocą kleszczy. Kolejnym punktem wycieczki było oglądanie grządek z warzywami takimi, jak: marchew, pietruszka, seler, kukurydza, pomidor, kapusta, brukiew. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na ich temat i bez trudu potrafiły wskazać jadalne części. W nagrodę mogły skosztować słodkich malin prosto z krzaków. Przedszkolaki miały również możliwość zwiedzenia skansenu i poznania warunków, w jakich dawniej żyli mieszkańcy wsi. Zobaczyły m.in. piec do pieczenia chleba, lampę naftową, żelazko, suszarkę do włosów, wagę, łóżko z siennikiem, kołyskę, drewnianą walizkę, buty drewniaki oraz stroje regionalne. Wycieczka zakończyła się pysznym poczęstunkiem. Wszyscy z wielkim apetytem zjadali grillowane kiełbaski, ziemniaki z ogniska i chleb pieczony w prawdziwym piecu. 

Serdecznie dziękujemy gospodarzom za przemiłą atmosferę podczas całego spotkania. Dzięki Państwu wrażenia z wizyty w Zielonym Gaju z pewnością na długo pozostaną w pamięci naszych przedszkolaków!

Skip to content