Kto nam szyje ubrania? – materiały dla Puchatków – 02.12.2021 r.

Temat: Kto nam szyje ubrania? 1. Słuchanie wiersza „Krawiec”- Zbigniew Dmitroca
Krawiec szyje suknie, szale,
Na przyjęcia i na bale,
Bluzy, bluzki i bluzeczki,
Dla mamusi i córeczki.
Dziecko uważnie słucha wiersza po czym Rodzic zadaje pytania
Kto szyje ubrania?
Jakie ubrania szyje krawiec/krawcowa?

Następnie dzieci nazywają części garderoby i dzielą nazwy na sylaby.
(np. spod – nie, bluz – ka, ko – szul – ka, itp.)

2. „Pudełko ze skarbami” – zabawa dydaktyczna co potrzebne krawcowej do pracy.
Dziecko siedzi na dywanie. Rodzic odsłania pudełko ze skarbami. Wprowadza atmosferę tajemniczości, wzbudza w dziecku zaciekawienie. Dziecko próbuje odgadnąć, co może znajdować się w pudełku, wymyślając różne rozwiązania. Następnie Rodzic wyjmuje kolejno przedmioty, których używa krawiec w swojej pracy, np. naparstek, materiały, igły (schowane w pudełeczku), nici, poduszkę na igły – igielnik, nożyczki, metr krawiecki, i prosi dziecko, by podawało ich nazwy. Jeśli dziecko nie zna tych nazw, pomaga mu. Następnie Rodzic zachęca dziecko do dzielenia wyrazów na sylaby.

Można też zaprezentować dzieciom film edukacyjny
KRAWCOWA – WYCIECZKI MISIA KULECZKI

 

Skip to content