Wycieczka Promyczków do Limanowej

W bieżącym roku szkolnym grupa „Promyczków” uczestniczy w realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Legendarna podróż po Polsce”. Jak powszechnie wiadomo, każdy region naszego kraju – od Tatr, aż po Bałtyk – ma swoje niepowtarzalne i wyjątkowe historie, powtarzane z pokolenia na pokolenie. To właśnie legendy, które są bardzo ważnym elementem folkloru i tradycji. Opowiadając o mędrcach, świętych, władcach, wojownikach czy innych bohaterach lub miejscach, przybliżają historię naszego narodu oraz uczą właściwych postaw moralnych. Przygodę z legendami postanowiliśmy rozpocząć od poznania podań związanych z naszą Małą Ojczyzną. W tym celu dzieci udały się na wycieczkę do Limanowej. Wraz z przewodnikiem, Panem Janem, miały okazję zwiedzić piękną Bazylikę Matki Boskiej Bolesnej i wysłuchać legendy o pomocy Maryi, która w 1914 roku, w czasie I wojny światowej w cudowny sposób osłoniła kościół swoim płaszczem i uchroniła go przed rosyjskim ostrzałem. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej oraz uczestnictwo w spotkaniu pt. „Baśniowe muzeum”, podczas którego przedszkolaki usłyszały legendy o Łysej Górze i Cudownej Kaplicy Matki Boskiej oraz baśń o przygodach Ognika Irlichta. Duże zaciekawienie dzieci wzbudziły zgromadzone w muzeum eksponaty i ekspozycje, zwłaszcza dawna apteka z postacią Klementyny Bączkowskiej, znanej limanowskiej aptekarki. Wyjazd do Limanowej zakończył się wizytą w restauracji i pyszną pizzą – według opinii niektórych przedszkolaków – najlepszą, jaką kiedykolwiek jedli!

Serdecznie dziękujemy Panu Janowi oraz Paniom Magdalenie i Dorocie za poświęcony nam czas, sympatyczne przyjęcie i niezwykle cenną lekcję historii!