List do Rodziców

LIST DO RODZICÓW Z GRUPY PROMYCZKÓW – PAŹDZIERNIK

Drodzy Rodzice!
Październik dobiegł końca, za oknami jesień. W naszym przedszkolu odkrywaliśmy na nowo tę – jak mieliśmy okazję się przekonać – bardzo piękną porę roku, która niejednokrotnie potrafi nas zaskoczyć niezwykłością zmian zachodzących w przyrodzie. Zdobywaliśmy informacje o zwierzętach mieszkających w lesie, ich domach i jesiennych zwyczajach. Poznawaliśmy wiersze i opowiadania o tematyce jesiennej – ćwiczyliśmy słuchanie i czytanie ze zrozumieniem oraz wyszukiwanie określonych informacji. Podczas spacerów szukaliśmy oznak jesieni w okolicach przedszkola. Rozmawialiśmy również o różnicach między parkiem a lasem.
Wiemy już, jakie warzywa i owoce daje nam w darze jesień, potrafimy też z pomocą osoby dorosłej zrobić z nich sałatkę! Odczytywanie przepisów kulinarnych i odmierzanie składników nie stanowi dla nas problemu! Pamiętamy też, jak ważne jest jedzenie warzyw i owoców dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.
W ostatnim tygodniu wyruszyliśmy w podróż do indiańskiej wioski. Poznaliśmy zwyczaje i kulturę tej grupy ludności, budowaliśmy tipi
i wymyślaliśmy indiańskie imiona oraz język. Staraliśmy się – tak jak Indianie – wykorzystywać wszystkie zmysły do wykonywania różnorodnych zadań.
Rozwijaliśmy kompetencje i umiejętności matematyczne oraz myślenie przyczynowo-skutkowe przez: wyszukiwanie wspólnych cech zbioru, wyszukiwanie sposobów porównywania długości i sprawdzanie ich skuteczności, przeliczanie, porównywanie, czego jest więcej, mniej, kontynuowanie rytmów dwu- i trzyelementowych oraz rozwiązywanie zagadek słownych, dotykowych, słuchowych, wzrokowych
i smakowych. Poznaliśmy obraz graficzny liczb 1 i 2. Zachęcamy do włączania dzieci w proste czynności domowe, np. łączenie skarpetek domowników w odpowiednie pary, dopasowywanie noża i widelca od kompletu, układanie ubrań (koszulki z krótkim rękawem na górnej półce, z długim rękawem na dolnej itp.). Takie codzienne zabawy wspierają rozwój myślenia matematycznego, a także uczą samodzielności i obowiązkowości.
Każdego dnia w przedszkolu przygotowywaliśmy się do nauki czytania i pisania. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby i głoski, kreśliliśmy po śladzie, wymienialiśmy jak najwięcej wyrazów rozpoczynających / kończących się określoną głoską. Poznaliśmy litery: e, E oraz i, I. Nie zabrakło również wielu zabaw, niezbędnych do harmonijnego rozwoju dzieci, takich jak: ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne (naśladowanie dźwięków przyrody), zabawy paluszkowe, masażyki, ćwiczenia relaksacyjne. Nowe piosenki i tańce, które poznaliśmy w tym miesiącu, pozwoliły na kształtowanie poczucia rytmu, różnicowanie muzycznych rejestrów i tempa oraz rozwijanie poczucia przynależności do grupy, a także dostarczyły wiele radości. W tym miesiącu w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości i planowanym przez dyrekcję ZSS nr 4 koncertem pieśni patriotycznych, w którym będziemy brali udział – uczyliśmy się śpiewać Rotę, Przybyli ułani, Mazurek Dąbrowskiego. Nie zabrakło zabaw improwizacyjnych, takich jak tańce z krepiną. Dzieci również wykonały wiele prac plastycznych rozwijających poczucie estetyki i wrażliwości oraz wspierających rozwój motoryki małej (prace można oglądać na wystawce przed salą). Podczas wycieczki autokarowej poznały historie powstania bombek oraz etapy ich tworzenia jak dmuchanie szkła, srebrzenie, zdobienie, lakierowanie etc..Uczestniczyły w warsztatach plastycznych polegających na własnoręcznym ozdabianiu, malowaniu bombek.
Staraliśmy się poświęcać czas na rozmowy o nas samych i o naszych przeżyciach. Dzieci opowiadają sobie, jak spędziły weekend lub co najbardziej podobało im się w przedszkolu podczas minionego tygodnia. Dzięki temu czują się ważną częścią grupy, a także uczą się wzajemnego słuchania i szacunku do innych – zarówno małych, jak i dużych.
Nauczycielki: Lucyna Wilk, Justyna Golonka

Skip to content