Propozycje zabaw gr. III – 26.03.2020 r.

Czwartek 26 marca 2020 r.
Temat dni,a: Jak rośnie tulipan?

1. Słuchanie wiersza Maciejki Mazan pt. „Pan Tulipan”

„Pan Tulipan”
– Drogi panie Tulipanie,
pan jest piękny niesłychanie!
– Niech pan powie, co się dzieje,
że pan z każdym dniem pięknieje?
– Tak, jak wszyscy tu w ogrodzie
w słońcu się wygrzewam co dzień,
piję deszcz i szybko rosnę,
by powitać panią Wiosnę!

Dziecko wypowiada się na temat treści wiersza, naprowadzane pytaniami rodzica: Kto prowadzi rozmowę w wierszu? O co dzieci zapytały Pana Tulipana? Czego potrzebują rośliny do wzrostu? Jakie kolory mają tulipany? ( w tym momencie, wykorzystując zdjęcia z Internetu, możemy pokazać dziecku bogactwo kolorystyczne tych kwiatów).

2. Próba inscenizacji treści wiersza
Dziecko wciela się w rolę osoby zadającej pytania, a rodzic odgrywa Pana Tulipana i odwrotnie. Proponujemy również, by ten krótki wierszyk dzieci nauczyły się na pamięć.

3. Praca plastyczna „Tulipan”
Przed przystąpieniem do pracy warto jeszcze raz pokazać dziecku ilustracje przedstawiające różne tulipany i zwrócić uwagę na ich kolory, kształt kwiatów i duże liście. Pracę wykonujemy według dowolnego pomysłu i z materiałów dostępnych w domu – może to być np. rysunek, wydzieranka, wyklejanka… A może ktoś pokusi się o pracę przestrzenną? Z niecierpliwością czekamy na efekty pracy naszych przedszkolaków!

4. Karty pracy (dzisiaj tylko sześciolatki)
• Karty pracy nr 4, ćw. 2, str. 34 (ćwiczenie grafomotoryczne, utrwalanie poznanych liter)

Skip to content