Temat dnia: Dziewięć kubeczków.
- . „Wstążkowa dziewiątka” – chodzenie stopa przed stopą po wstążce ułożonej na podłodze na kształt cyfry 9.
- „Cyfra z fasolek” – ułóżcie np. z fasolek lub guzików cyfrę 9.
- ( Dz. 5 – letnie)Wykonajcie ćwiczenie w KP4 (ćw. 2, s. 17) – pokolorujcie lub wyklejcie szablon cyfry, np. kawałkami bibuły, rysowanie cyfry palcem na kartce i w powietrzu, wskazywanie elementów, których jest dziewięć.
- (Dz. 5 – letnie i chętne dz. 4 – letnie) Zabawa doskonaląca umiejętność liczenia „Guziczki w kubeczku”. Rodzic układa na środku 9 kubeczków. Dziecko przelicza kubeczki. Rodzic do każdego wrzuca po jednym guziku. Dziecko przelicza guziki i pytane, czy jest ich więcej czy mniej niż kubeczków, dochodzi do wniosku, że guzików i kubeczków jest po tyle samo. Następnie rodzic prosi dziecko, aby opisało guzik, który znajduje się np. w czwartym kubeczku od lewej strony. Zabawę kontynuujemy opisując inne guziki.
- ( Dz. 5 – letnie) Zabawy z mapą z KA (k. 22) – zaznaczcie na mapach miejsce zamieszkania, wykonajcie charakterystyczny dla miejscowości niewielki rysunek, wytnijcie go i umieśćcie na mapie.
- Zabawa orientacyjno-porządkowa rozwijająca umiejętność liczenia „Nakarmimy ptaszki”. Rodzic rozkłada obręcze, talerzyki papierowe, a obok każdego z nich kładzie koszyczek z fasolkami. Dzieci przemieszczają się po pokoju. Gdy rodzic klaśnie w dłonie i powie: Ptaszki potrzebują 9 fasolek!, dziecko wybiera z koszyka 9 fasolek i układają je w obręczy lub na talerzu. „ Ptaszki potrzebują 7 fasolek!, dziecko układa 9 fasolek na talerzu.
- Wysłuchajcie wiersza Iwony Rup. „Polska nasza ojczyzna”
Polska to nasza ojczyzna,
wioski, lasy i pola,
miasta, ludzie, fabryki
i wszystkie dzieci z przedszkola.
Mówimy tu po polsku,
flaga jest biało-czerwona.
Godło to orzeł biały,
na głowie złota korona.
Warszawa jest stolicą,
Bałtyk i Wisłę też mamy.
Mazurka Dąbrowskiego
wszyscy na baczność śpiewamy.
- Omówienie z dziećmi krótko treść wiersza.
- Praca plastyczna: „Flaga biało- czerwona” https://dzieciakiwdomu.pl/2013/11/flaga-polski-zabawa-dla-dzieci-kolorowy-ryz.html
lub
„Biało-czerwone drzewo”. Do tego zadania będzie potrzebny arkusz szarego papieru. Dziecko maluje na nim duże drzewo. Koronę drzewa tworzy z odbitych dłoni, wcześniej pomalowanych białą lub czerwoną farbą.
Powodzenia!