Grupa II – środa, 7 kwietnia

 Temat: Czy zwierzęta też śpią w nocy?

Pomoce: zdjęcia przedstawiające skowronka i sowę, tekst opowiadania Jak Janek Skowronek chciał wygrać konkurs,

1.Oglądanie ilustracji sowy i skowronka – bohaterów opowiadania. Opisywanie wyglądu.

https://www.wgorysowie.pl/wiadomosci/70,puszczyk-zwyczajnyhttps://www.istockphoto.com/pl/wektor/drewno-skowronek-ptak-gm540720264-96589727

  1. Słuchanie opowiadania „Jak Janek Skowronek chciał wygrać konkurs”

  – Co tu zrobić? – zastanawiał się Janek Skowronek. Zastanawiał się dlatego, że już jutro miał się odbyć konkurs „Jak oni ćwierkają?”, a Janek nadal nie miał nikogo do pary. W zeszłym roku w konkursie mogli brać udział wszyscy i Janek pewnie by wygrał, gdyby nie Jarek Kanarek i ta jego dość nieciekawa piosenka „Tiu, tiu, tiu”. W tym roku w konkursie mogły występować tylko zespoły. Janek chciał zaprosić do wspólnego śpiewania Janusza Słowika, ale Janusz właśnie dziś postanowił wystąpić z zespołem żab „Nenufar”, więc Janek musiał sobie szybko znaleźć kogoś innego.

– Nie ma mowy, żeby Kanarek wygrał i w tym roku – mamrotał do siebie Janek. – Co robić? Z tego wszystkiego nie poszedł spać jak zwykle o siódmej wieczorem, tylko zasiedział się do późna. Wtedy coś zahukało mu nad głową.

– A kto to? – spytał przestraszony Janek.

– Sylwia Sowa – powiedziała sowa, która jak zwykle zbudziła się o ósmej wieczorem i wyszła ze swojej dziupli. – A ty jesteś ten sławny skowronek?

– Owszem – przyznał Janek, któremu bardzo pochlebiło to, że nawet nocne ptaki o nim słyszały.

– Podziwiam cię od dawna! – ucieszyła się Sylwia. – Mam twoje wszystkie płyty!

I tak sobie przyjemnie rozmawiali, aż w końcu Janek doszedł do wniosku, że właściwie mógłby wystąpić na konkursie z Sylwią. Co prawda nie miała zbyt pięknego głosu, ale to jej „hu, hu” dobrze pasowało do jego piosenki. Sylwia bardzo się ucieszyła z propozycji i nawet zdążyli przećwiczyć piosenkę, ale potem wybiła dziewiąta i Janek zrobił się okropnie śpiący.

– No, to ja już lecę – powiedział. – Do zobaczenia. Konkurs zaczyna się o dwunastej w południe w Ptasim Domku Kultury! I poleciał. Nie zauważył, że Sylwia Sowa się zaniepokoiła i coś do niego woła…O dwunastej Janek czekał przed Ptasim Domkiem Kultury, ale Sylwii nigdzie nie było. Mijały minuty, potem godziny, potem konkurs się skończył, a Janek ciągle był sam.

– No, niech ja spotkam tę sowę – mamrotał do siebie, strasznie zły. – Nie wiedziałem, że to taki ptaszek! Czekał tak do siódmej wieczorem, a potem zachciało mu się spać, więc wrócił do siebie. I nigdy się nie dowiedział, dlaczego Sylwia nie przyleciała na spotkanie…

A wy jak myślicie?

  1. Rozmowa na temat treści opowiadania. Przykładowe pytania:

−− Jakie zwierzęta są bohaterami opowiadania?

−− O jakiej porze dnia spotkali się skowronek i sowa?

−− Co Janek Skowronek zaproponował sowie Sylwii?

−− Kiedy miał się odbyć konkurs?

−− Jak myślisz, dlaczego sowa nie przyleciała na spotkanie?

−− Jakie znasz inne zwierzęta, które w dzień śpią, a w nocy są aktywne?

  1. Zabawa inscenizacyjna „Zapraszam cię na spacer” Dziecko naśladuje ruchem sowę i skowronka wydając dźwięki: hu, hu, pi, pi.
  2. Rozmowa podsumowująca inspirowana pytaniem: Czy zwierzęta też śpią w nocy?

Dla chętnych dzieci – kolorowanka sowy

Sowa kolorowanka

Skip to content