Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W tym tygodniu grupa „Jeżyków” obchodziła OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA.

Głównym celem zajęć było zapoznanie przedszkolaków z ich prawami.
Na początku dzieci bardzo uważnie wysłuchały bajki pt.: „Smutny pajacyk”. Podsumowując bajkę dzieci ukierunkowały swoją uwagę na twierdzeniu „Mam prawo do…”. Następnie, zapoznały się z prawami dziecka wg J. Korczaka – takimi jak:
– Prawo do szacunku – odnieśliśmy się do wyglądu głównego bohatera bajki (pajacyk zyskał przyjaźń i szacunek innych zabawek, wygląd okazał się nieistotny. Zwyciężyła skromność i dobre serce);
– Prawo do radości – każdy z nas na nią zasługuje, bez względu na wiek;
– Prawo do upadków – dziecko ma prawo mieć gorszy dzień;
– Prawo do niepowodzeń i łez – łzy pomagają pozbyć się złych emocji; nawet dorośli płaczą;
– Prawo do niewiedzy – uczymy się przez całe życie; otaczający świat jest dla dziecka nieznany; dorośli powinni mieć wiele wyrozumiałości i cierpliwości wobec niekończących się pytań dziecka;
– Prawo do własności – mamy prawo do własności, ale również powinniśmy je respektować wobec innych.
– Prawo do tajemnicy – nawet te najmłodsze dzieci mają swoje tajemnice osobiste, rodzinne czy koleżeńskie; dorośli powinni je szanować.
– Prawo dnia dzisiejszego – dziecko żyje teraźniejszością, bieżącą chwilą i to liczy się najbardziej.
Zastanawialiśmy się jakie emocje towarzyszą dzieciom na przedstawionych ilustracjach.
Wysłuchaliśmy piosenki utrwalającej treść naszych praw pt.: „Moje prawa”.
Pojawiło się również prawo do zabawy, które wywołało uśmiech na twarzach dzieci.
Podsumowując zajęcia malowaliśmy farbami swoją ulubioną zabawę lub zabawkę poprzez to ćwiczenie rozwijaliśmy swoją manualną twórczość.