Grupa IV – poniedziałek, 29 marca

Tematyka tygodniowa: „Jajka malowane”

Temat dnia: „Wielkanocne zwyczaje”

1. Wysłuchanie wiersza Moniki Niewielskiej pt. „Śmigus – dyngus”

Wczesnym rankiem, po kryjomu,

Michał skrada się po domu.

Z ogromnymi psikawkami

właśnie schował się za drzwiami.

Aj, ratunku! Co się dzieje?

Kto to na mnie wodę leje?

Wszystkich oblał dziś Michałek,

bo dziś lany poniedziałek!

1. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza oraz tradycji świątecznych

Możemy zadać dziecku następujące pytania:

• Co zrobił Michałek? Dlaczego?
  • Z którymi świętami kojarzy się „lany poniedziałek”? Jak inaczej nazywa się zwyczaj polewania wodą?
  • Jakie są inne zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi?
  • Jak obchodzimy Święta w naszej rodzinie?
  • Który zwyczaj najbardziej Ci się podoba?

1. Wielkanocna układanka

Pocztówkę o tematyce wielkanocnej rozcinamy na dowolną liczbę elementów (w zależności od możliwości dziecka). Zadaniem dziecka jest ułożenie powstałych w ten sposób puzzli.

4.Zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi „Baranki i kurczątka”

Wystukujemy rytm (np. uderzając łyżką w stół, czy stukając klockiem o klocek). Gdy rytm jest szybki, dziecko – baranek biega po pokoju i powtarza „me-me-me”. Gdy rytm jest wolny, zamienia się w kurczątko i maszeruje, mówiąc „pi-pi-pi”.

1. Wykonanie ćwiczenia w kartach pracy – Katy pracy nr 4, str. 50

Dzieci oglądają obrazki przedstawiające zwyczaje wielkanocne, dobierają i kolorują ramki z podpisami do obrazków, czytają podpisy.

1. Praca plastyczna „Pisanka”

Z dostępnych w domu materiałów (np. kolorowy papier, tkaniny o rożnej fakturze, cekiny, plastelina, pisaki, kredki, farby, itp.) dziecko wykonuje pisankę. Można ozdobić styropianowe jajko, jajko ugotowane na twardo lub też wykonać pracę płaską – wycinamy wtedy szablon jajka i dowolnie go dekorujemy. Miłej zabawy!

Drodzy Rodzice!

Koniecznie pochwalcie się efektami pracy Waszych dzieci! Zdjęcia możecie przesyłać na adres:

przedszkole4.promyczki@gmail.com